NYPuzzle

Synagoga na ulicy Eldridge

Wyobrażaliście sobie czasem , co się stało z bohaterami Skrzypka na Dachu, kiedy zostali wygnani ze swojej ukochanej Anatewki?
Myślę, że przyjechali do Ameryki, wraz z ogromną falą żydowskiej emigracji z Europy Wschodniej, głównie z terenów dzisiejszej Polski, Ukrainy, Rosji która przypadła na koniec XIX i początek XX w., a będącej pokłosiem rządów antysemickiego mocno cara Aleksandra III. Ci, którzy pozostawali w Nowym Jorku, a było ich ok. 2 mln (!!), zamieszkiwali w mocno zaludnionej Lower East, dzisiaj części Chinatown.
Świadkiem epoki jest przepiękna, pełna symboli odwołujących się do historii Żydów i Tory synagoga na ulicy Eldridge, jedna z bardziej okazałych- mogła pomieść do 700 osób. Synagog było w tej dzielnicy wówczas kilkaset, niektóre z nich bardzo skromne, mieściły się w mieszkaniach. Gdy w latach 30-tych społeczność żydowska rozpierzchła się po innych częściach miasta, lub wręcz je opuściła, świątynia bardzo podupadła.
Kolejne szybki wypadały z witraży, a dachówki odpadały – mróz, śnieg, woda i gołębie robiły swoje – budynek popadał w ruinę. Na szczęście w latach 80-tych ubiegłego wieku miał miejsce gruntowny remont – dziś można ją na nowo podziwiać – mieści się tu muzeum.
Z ciekawostek – ławki są prawdopodobnie, „chrześcijańskie”, kościelne – mają symbol Trójcy – pewnie były produkowane hurtowo:) Nie zachowało się oryginalne okno wschodnie, ale może to dobrze bo było ponoć niepozorne, a to nowe – zachwyca.

Author


Avatar