NYPuzzle

Lady ze Śmietnika

Dziś o Lady ze Śmietnika.
Na koszu śmieciowym zauważyłam tajemniczą informację – „ta ulica nosi imię Lady Mary Wortley Montagu – utrzymuj ją w czystości”.
Głupie, pomyślałam.
Gdyby to była czyjaś inna to można śmiecić? I co to za pomysł by upamiętniać kogoś na kuble?
Ale tabliczka odniosła skutek! Zaintrygowała mnie i sprawdziłam kim oważ dama była! (czyli jednak niegłupie😉)
.
Była poetką, pisarką, feministką. Urodziła się pod koniec XVII wieku w arystokratycznej rodzinie. Mimo tego nie odebrała szczególnej edukacji – trochę nauczycieli domowych oraz własna praca – była samouczką.
Z apodyktycznym i kontrolującym mężem szybko straciła poczucie więzi, aczkolwiek pojechała z nim do Turcji , gdzie był ambasadorem. Pisała stamtąd listy do przyjaciół. Po powrocie rozpisała się, sporo publikowała, występowała pod pseudonimem Lady President. Często miała wrażenie, że jej teksty były plagiatowane.
W Turcji zapoznała się także z wariolizacją – metodą szczepienia na ospę poprzez zdrapywanie skóry u zdrowych i wprowadzanie ropy z krost chorych do ran.Sama przeszła ospę, która ponoć nieco oszpeciła jej twarz. Propagowała i upowszechniała więc tę metodą po powrocie do Anglii, sama zaszczepiła tak swojego syna.
Używała tabaki, odmawiała noszenia peruk.
Postulowała o edukację dla dziewcząt, zwracała uwagę na nierówność kobiet w małżeństwie, zwłaszcza majątkowym i przemoc seksualną. Radziła kobietom by zamiast się lamentować nad nieudanym małżeństwem sięgnąć po kochanka, najlepiej młodego 😆.
Sama to rozwiązanie praktykowała – będąc grubo po 40-tce przeprowadziłą się do Włoch, gdzie miała dwóch kochanków, w tym młodego hrabiego.
Do Anglii wróciła po śmierci męża. Córka Lady M. zniszczyła niestety sporo listów, jako zbyt szczerych, na szczęście kopie wielu tekstów się zachowały.
Jak dobrze wejść na właściwy kubeł!

Author


Avatar