NYPuzzle

Kobiecy Greenwood

Dziś cmentarz (Greenwood nasz ulubiony oczywiście), a sprawa kobieca.
Dziś napatoczyliśmy się na ogromnego, zdecydowanie górującego nad otoczeniem, nagiego młodzieńca, depczącego wijące się u jego stóp i zaplątane w sieci, też półnagie kobiety.
Okazało się, że młodzieniec ucieleśnia CNOTĘ OBYWATELSKĄ – uczciwy, nieskorumpowany rząd, miażdżący występki – zdradę i oszustwo (kobiety). 😬
Żeńskiej części rodziny ten pomysł nie spodobał się w ogóle! I co się okazało nie tylko nam! Jest to bowiem jeden z bardziej kontrowersyjnych pomników. Stanowił kiedyś część fontanny stojącej przed ratuszem miejskim na Manhattanie. Rzeźba od początku powstawała w bólach – pierwsze pieniądze na jej wykonanie zostały przekazane w 1891, dopiero w 1908 przystąpiono do realizacji zamówienia.
Utworzenie dzieła zlecono rzeźbiarzowi Frederickowi MacMonniesowi, który na fali ruchów reformatorskich zwalczających m.in. łapówkarstwo i prostytucję postanowił stworzyć rzeźbę przedstawiającą Cnotę Obywatelską właśnie.
Niestety, nieszczęśliwy splot wydarzeń osobistych i zawodowych oraz wybuch I wojny światowej znowu spowodowały znaczne opóźnienie w realizacji zlecenia – praca została ukończona dopiero w 1922.
W międzyczasie świat poszedł mocno do przodu – uchwalono w 1919 roku poprawkę do Konstytucji USA dającą kobietom prawo głosu, wzrosła ogólna świadomość praw kobiet, którym ta koncepcja twórcza nie przypadła do gustu. Wizja artysty została odebrana dosłownie – facet depcze kobiety pod płaszczykiem ideologicznych frazesów i promuje podporządkowanie kobiet.
Słynny burmistrz Nowego Jorku, LA Guardia skarżył się prasie, że nie zachwyca go widok z okna Ratusza – musiał codziennie oglądać muskularne męskie poślady.
Pod koniec XX. w. druga fala feminizmu ponownie zakwestionowała wymowę pomnika jako zdecydowanie seksistowską. Po pewnych perypetiach i wędrówkach po mieście, pomnik został odrestaurowany i trafił na cmentarz właśnie, gdzie paradoksalnie zyskał nowe życie i spokojną przystań 🙂
za MH Bogart.

Author


Avatar