NYPuzzle

Edukacja seksualna

Różnic między szkołami w USA a PL jest sporo – jedną z nich jest na pewno podejście do edukacji seksualnej!
W szkole podstawowej, do której uczęszcza nasze najmłodsze dziecko zorganizowano prelekcję dla rodziców o tym, jak w sposób dostosowany do wieku rozmawiać o budowaniu rodziny, rozmnażaniu, nazywaniu części intymnych, masturbacji, dojrzewaniu, stawianiu granic jeśli chodzi o nietykalność cielesną.
Niezwykle rzeczowa, a przy okazji sympatyczna i naturalna edukatorka seksualna. Kilka filmików, propozycje literatury dziecięcej, krótki przewodnik. Sporo cennych, celnych i krótkich komentarzy. Mimo, że mogą wydawać się oczywiste– paroma się podzielę.
👉Mówimy prawdę, bo ona jest podstawą zaufania, Raz skłamiesz, dziecko drugi raz nie przyjdzie z żadnym problemem i pytaniem do Ciebie – w związku z czym:
– Dzieci nie biorą się z tańca na golasa (bo dzieci kochają tańczyć i mogą mieć mylne wrażenia po takim komunikacie:)),
– Penisa tata nie wkłada do żadnej maminej kieszonki – kieszonki mają spodnie:)
👉Dzieci w rodzinie mogą natomiast pojawić się z brzucha przez pochwę, z in vitro lub adopcji, bo nie wszyscy mogą mieć dzieci , np. przez problemy zdrowotne lub transseksualizm. Różne są bowiem dynamiki rodzin ( fajne określenia – family dynamics)
👉Ciało i sex (dla dorosłych) są źródłem przyjemności – przyrodzonej jako nasze naturalne prawo, a nie wstydu (pleasure & shame are incompatible)
👉Genitalia są prywatne, ale nie są sekretem i żadnych sekretów nie mamy z obcymi dorosłymi
👉Konieczne jest uczenie dzieci formalnego języka nazywającego genitalia – ponieważ każdy dom ma swoje kaczuszki, muszelki, ciasteczka, siusiaki, fifolki i inne i okazuje się ze dzieci mówią rożnymi językami
👉NIE jest kompletnym zdaniem wyczerpującym temat odmowy – NO is a complete sentence!
👉Wprowadzając dzieci w delikatną materię seksualności człowieka miejmy do siebie dystans i nie bójmy się przyznać do skrępowania- prześmieszny filmik, gdzie mama przedstawia delikatnie ideę stosunku, dziecko wykrzywia się z obrzydzeniem, na co matka z równie wymownym grymasem mówi „rzeczywiście dość obrzydliwe”:)
👉Możesz rozmawiać na ten temat podczas jazdy samochodem, ale nie tylko wtedy, bo już nigdy z tobą nie wsiądzie:)
👉Pokaż dziecku swoje zdjęcia z czasów dojrzewania – gdy ciało nie współgrało ze sobą i z umysłem – poczuje się pocieszone. Pomoże mu to także zrozumieć, że 25-latki grające w filmach 16 latki są nieprawdą, a pryszcze owszem, się zdarzają:)
Pani cały czas używała rozczulającego mnie komunikatu – people who have vagina.
Na sali około 50 tylko rodziców, większość sprawiała wrażenia obytych z tematyką edukowania seksualnego swoich dzieci, co zresztą potwierdziła krótka ankieta. Brakowało sporej rzeszy rodziców reprezentujących bardziej patriarchalne i konserwatywne środowiska… Parę pytań z sali – głównie dot. dotyczące nagości dzieci, wspólnych kąpieli rodzeństw, bawienia się nawzajem swoimi siusiakami przez małych braci (it’s perfectly normal!)
Dodatkowo ciekawostka – od 2018 w stanie Nowy Jork w akcie urodzenia dorośli oraz rodzice w imieniu , bez konieczności potwierdzania przez lekarza mogą wpisywać płeć neutralną – X. Niedługo dzieci z taką płcią pojawią się w szkołach, które, zdaniem tejże edukatorki nie są gotowe na radzenie sobie z tematem.
Wspaniały jest pomysł takich zajęć dla rodziców – dają jasne wytyczne tym, którzy z rożnych względów nie czują się pewnie w temacie edukowania własnego potomstwa i nie mają pomysłu jak się za to zabrać.
Cudowna jest także naturalność w podejściu do tematu seksualności człowieka i wstyd, że w Polsce, w kraju UE w XXI wieku ta kwestia budzi sprzeciwy i protesty i traktowana jest jak wielki temat tabu!

Author


Avatar